پرسشنامه سرمایه روانشناختی لوتانز (۲۰۰۷)

امتیاز 2.99 ( 3473 رای )

در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۲۵ بهمن ۱۳۹۹
نوع فایل
Word
حجم فایل
40 کیلوبایت
تعداد صفحه ها
5 صفحه
دسته بندی
تعداد بازدید
3377 بازدید
۱۴,۰۰۰ تومان

پرسشنامه “سرمایه روانشناختی لوتانز (۲۰۰۷)”

تعداد مولفه: ۴ (خودکارامدی، امیدواری، تاب آوری، خوش بینی)

سوالات: ۲۴

مقیاس ارزش گذاری: ۶ ارزشی لیکرت

شیوه نمره گذاری: دارد

نحوه تفسیر: دارد

پایایی: دارد

روایی: دارد (هنجاریابی داخلی معتبر)

منبع: دارد

گارانتی: دارد


ادبیات و پیشینه سرمایه روانشناختی: لینک دانلود


سرمایه روانشناختی:

سرمایه روانشناختی افراد به عنوان جزئی از روانشناسی مثبت گرایی است که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. این رویکرد معتقد است که روانشناسی مثبت با تکیه بر نقاط قوت افراد به بهبود عملکرد فردی و سازمانی آنها کمک می کند. (لوتانز و یوسف، ۲۰۰۷).

ریشه این مفهوم را باید در کارهای سلیگمن (۱۹۹۸) که او را به عنوان پدر روانشناسی مثبت گرا می شناسند، جستجو کرد. پس از آن، این رویکرد به تدریج وارد حوزه رفتار سازمانی شد و عنوان رفتار سازمانی مثبت گرا به خود گرفت. رفتار سازمانی مثبت‌گرا در ابتدا به عنوان مطالعه و کاربرد مثبت گرایی در توانمندی‌ های منابع انسانی و ظرفیت ‌های روانشناسی که می‌توانند برای بهبود عملکرد در محیط کار امروز، اندازه‌گیری شده، توسعه یافته و مدیریت شوند، تعریف شده است.

در این میان عناصر متعددی در سرمایه روانشناختی مدنظر قرار گرفته اند. اما بیشتر از همه امیدواری، خوش بینی و تاب آوری مورد بررسی و اجماع بوده است. (لوتانز، جنسن و هاپ، ۲۰۰۲؛ به نقل از حیرانی، عیدی، صالح الربیعاوری و خانمرادی، ۱۳۹۵). در واقع، لوتانز و همکارانش در توسعه چارچوب رفتار سازمانی مثبت گرا در سازمان ها، سرمایه روان ‌شناختی مثبت گرا را به عنوان یک عامل ترکیبی و منبع مزیت رقابتی سازمان ها مطرح کرده اند.

آنها بر این باورند که سرمایه روانشناختی، با تکیه بر متغیرهای روانشناختی مثبت‌گرایی همچون: امید، خوش بینی، تاب آوری و…. منجربه ارتقای ارزش سرمایه انسانی (دانش و مهارتهای افراد) و سرمایه اجتماعی (شبکه روابط میان آنها) در سازمان می شود. بنابراین، سرمایه روان‌ شناختی، از متغیرهای روان‌ شناختی مثبت گرایی تشکیل شده است که قابل اندازه گیری، توسعه و پرورش هستند و امکان اعمال مدیریت بر آنها وجود دارد.

  راهنمای خرید:
  • در هنگام خرید هرگز از V.P.N استفاده نکنید.
  • خریدار مکلف است قبل از هرگونه خرید، قوانین و مقررات سایت را با دقت مطالعه کند.
  • خریدار مکلف است قبل از هرگونه خرید، مشخصات و پیش‌نمایش محصول را با دقت مشاهده و سپس اقدام به خرید نماید.
  • اگر مشاهده پیش‌نمایش محصول، به تصمیم خرید شما کمک نکرد، قبل از خرید به پشتیبانی جهت دریافت مشاوره مراجعه کنید.
  • محصولات "حامیان دانشجویی" با کیفیت بسیار عالی و کاملا متفاوت با سایر محصولات موجود در فضای مجازی می‌باشند.
  • تمامی قیمت‌ها به تومان هستند.
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد و یک ایمیل حاوی فاکتور خرید و لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه Spam یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید؛ (خرید مجدد انجام ندهید) نگران نباشید؛ از طریق پشتیبانی (کلیک کنید) اطلاع دهید که طی کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل بوجود آمده را برای شما برطرف خواهیم کرد.