نقد مقاله بررسی تاثیر شکاف نرخ ارز رسمی و بازار آزاد بر تورم اقتصاد ایران

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۷ مهر ۱۴۰۰
نوع فایل
Word + PDF
حجم فایل
113 کیلوبایت
تعداد صفحه ها
7 صفحه
تعداد بازدید
828 بازدید
۱۱۵,۹۰۰ تومان

نقد مقاله “بررسی تاثیر شکاف نرخ ارز رسمی و بازار آزاد بر تورم اقتصاد ایران (رهیافت سری زمانی ساختاری)”

نـقد مثبت: دارد

نقـد منفی: دارد

نظر نهایی: دارد

اصل مقاله: همراه دارد ( لینک دانلود )

ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری

درس: روش تحقیق – روش پژوهش – سمینار

گارانتی: دارد


>> نمایش نمونه کارها << 


چکیده مقاله بررسی تاثیر شکاف نرخ ارز رسمی و بازار آزاد بر تورم اقتصاد ایران (رهیافت سری زمانی ساختاری)

نرخ ارز یکی از کلیدی‌ترین شاخص‌های موثر بر عملکرد اقتصاد کلان و نرخ تورم یکی از مهم‌ترین شاخص‌های معرف عملکرد اقتصاد کلان است. هدف از این تحقیق شناسایی روابط میان این دو متغیر مهم اقتصـادی است. برای این منظور، اثر شکاف نرخ ارز (اختلاف نرخ ارز رسمی و نرخ ارز بازار آزاد) بر تورم اقتصـاد ایران طی دوره ۱۳۴۰ تا ۱۳۹۱ با استفاده از روش سری زمانی ساختاری و الگوریتم کالمن فیلتر مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج حاصل از این تحقیق نشان می‌دهد که شکاف نرخ ارز اسمی و بازار آزاد، تاثیر مثبت و معنی داری بر تورم اقتصاد ایران دارد به گونه‌ای که یک درصد افزایش در شکاف نرخ ارز منجر به ۳ درصد افزایش تورم در ایران می شود. نتایج مذکور سیاست تک نرخی شدن ارز در راستای کنترل تورم در کشور را مورد تایید قرار می‌دهد.

مقدمه

اقتصاد ایران طی چهار دهه گذشـته همـواره شـاهد تـورم دو رقمـی بـوده و محققـان و تحلیلگران مختلف از زوایای متفاوت به بررسی این پدیده پرداخته اند. امـا در پـی افـزایش قابل توجه نرخ تورم در سال های اولیه دهه ،۹۰مسئله تورم در اقتصاد ایران، به یـک چـالش بزرگ اقتصادی تبدیل شده است. درحالی که طبق آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد ایران نرخ تورم ۱۲,۴درصد را در سال ۱۳۸۹تجربه کرده بود. در سـال ۱۳۹۰ نرخ تورم از مرز ۲۰درصد گذشت و در سال ۱۳۹۱به ۳۰,۵درصد رسید.

اوجگیـری نـرخ تورم در شرایطی به وقوع پیوست که اقتصاد ایران از نیمه دوم سال ۱۳۹۰بـه دنبـال تشـدید تحریمهای اقتصادی و محدودیتهـای ارزی، بـا افـزایش شـکاف میـان نـرخ ارز رسـمی و بازار آزاد روبرو بود به گونه ای که در سال ،۱۳۹۰با وجود افزایش حدود ۲۰درصدی نرخ ارز رسمی به ۱۲۲۶تومان، شکاف میان نرخ رسمی و بازار آزاد در پایان سال ۱۳۹۱به بیش از ۱۴۰درصد افزایش یافت به گونهای که نرخ ارز بازار آزاد در محـدوده ۳۰۰۰تومـان بـه ثبات نسبی رسید.

  راهنمای خرید:
  • در هنگام خرید هرگز از V.P.N استفاده نکنید.
  • خریدار مکلف است قبل از هرگونه خرید، قوانین و مقررات سایت را با دقت مطالعه کند.
  • خریدار مکلف است قبل از هرگونه خرید، مشخصات و پیش‌نمایش محصول را با دقت مشاهده و سپس اقدام به خرید نماید.
  • اگر مشاهده پیش‌نمایش محصول، به تصمیم خرید شما کمک نکرد، قبل از خرید به پشتیبانی جهت دریافت مشاوره مراجعه کنید.
  • محصولات "حامیان دانشجویی" با کیفیت بسیار عالی و کاملا متفاوت با سایر محصولات موجود در فضای مجازی می‌باشند.
  • تمامی قیمت‌ها به تومان هستند.
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد و یک ایمیل حاوی فاکتور خرید و لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه Spam یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید؛ (خرید مجدد انجام ندهید) نگران نباشید؛ از طریق پشتیبانی (کلیک کنید) اطلاع دهید که طی کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل بوجود آمده را برای شما برطرف خواهیم کرد.